Nazwa komiks wywodzi się z angielskiego słowa comics, które jest połączeniem słów comic – humorystyczny charakter treści oraz strip – czyli paskowy układ kadrów komiksu, będącego jednym z najważniejszych jego wyróżników.
Dzieje komiksu należy zacząć od obrazków ściennych ludzi pierwotnych. Wyrażanie myśli i otaczającego go świata w formie malunku. składało się z przedstawień rysunkowych i kompozycji symbolicznych, co dało podwaliny pod konstrukcje późniejszego zapisu alfabetycznego.
Definicja pracy uznawanej za komiks nie jest jednoznaczna. W USA za komiks uznaje się historię obrazkową, publikowaną co najmniej w dwóch odcinkach z zastosowaniem kadrów oraz charakterystycznych dymków, zawierających wewnątrz tekst. W Europie zaś komiks jest to opowiadanie tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (czyli zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i/lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O tym, czy to jest komiks decyduje wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. „rynna”), powiązanie semantyczne kadrów oraz ikoniczność znaków.
Więcej przeczytaj: https://www.komiks.gildia.pl/publicystyka/historia-i-specyfika-komiksu
Początki komiksu w Polsce związane są rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.
Więcej o komiksie w Polsce: https://culture.pl/pl/artykul/krotki-przewodnik-po-polskim-komiksie
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/dos/com/plc/20855568.html
Szukaj komiksów w naszym księgozbiorze: http://dorosli.biblioteka-brwinow.az.pl/cgi-bin/koha/opac-search.pl?idx=callnum&q=821-91